Navigace
Články
Povídky
Kalendář
Czech Puppy
Domů

Jsem-Pes

Ovčák nebo dobrman?


Autor: Igy
Přidáno: 28. 6. 2017

Série: Rady pro nováčky
VýrazyPravidlaOblečeníPříkazyŽrádloZdravíRasyGesta

Nebo snad doga, čivava, nebo naháč… Je tolik plemen na výběr, tak které vybrat? Pro mladá štěňata může být těžké zjistit, které rasy vlastně jsou. A potřebují to vůbec vědět?

K čemu jsou rasy?

Pro mnoho pejsků je jejich rasa součástí její identity. Stejně jako lidé se definují svým bydlištěm, vyznáním, znamením či temperamentem, pro pejsky moc těchto údajů není. Zde právě přichází vhod plemeno. Jako člověk pak můžete být třeba typický sangvinik a jako pes je typický retrívr. Pokud se chceme tedy věnovat typickým nálepkám.

Mnohem zajímavější význam ale má rasa pro mladá štěňata a psi, kteří se teprve hledají. Ano, hra na psa je především o uvolnění a zábavě, tak proč se nechat svazovat nějakou rasou. Pokud ale nevíte, jak se vlastně jako pes chovat, pokud teprve zjišťujete, co takový pes dělá, každé vodítko se hodí. Jak má třeba štěně vědět, co se od něj čeká, když dostane volnost? Jack Russell bude hrabat a hledat hlodavce a Pointr klidně odběhne a pročichá celý byt, zatímco Shiba Inu si v klidu lehne a bude pozorovat.

Co když najednou přijde někdo cizí? Čuvač bude ostražitý a bude bránit dům i Pána, zatímco Bernský salašnický pes si bez váhání dojde pro podrbání. A Saarlosův vlčák, ten se raději schová. Co kdyby to byl cizí pes? Velšteriér ho přivítá, ale hned si zkusí vydobýt svou vůdčí pozici. A Baldhaund ho klidně nechá si ji vydobýt, pro dobro smečky. Zato Argentická doga se přiliš nekamarádit nebude.

A jak je to vlastně s tím výcvikem? Border kolie bude moc dobrý žák a naučí se i pokročilé příkazy, ale spíše hravě, na dril není. Ten více sedne německému ovčákovi. Akita Inu si příkazy ráda poslechne, ale sama se pak rozhodne, jestli je provede. A československý vlčák na vás jen vrhne pobavený pohled a bude si dál dělat, co chce. Však je to napůl vlk.

To je jen pár příkladů, v čem se mohou plemena psů lišit. A pokud znáte své plemeno, můžete jej použít jako určitý návod na vzorce chování. Hlavní je ale samozřejmě, aby chování sedlo vám osobně, a nezáleží na tom, jestli to odpovídá danému plemenu. Ani psi nejsou vždy typickými zástupci svých plemen a mohou být výjimky, zvláště mezi těmi lidskými.

Ale proč se nezkusit své rase přiblížit? Může to být zábavné a zajímavé. A občas to i může být dobrá výmluva. Těžko může Pán trestat pejska za to, že se chová jako pejsek, zvlášť když to má v popisu rasy. Takové chování musí Pán prostě zkusit převychovat.

Jak si ale rasu vybrat?

Pro začátek řekněme, že pokud máte doma psa, je hledání krátké – zkušenost ověřila, že skončíte pravděpodobně u toho plemena, které už máte a znáte nejlépe.

Pokud ale vůbec nemáte tušení, začněte tím, že se budete rozhlížet – u sousedů, po městě, na fotkách či videích na internetu, v televizi, … Nezáleží na tom kde. Prostě se rozhlížejte po všech možných psech a zkuste si najít, která plemena vás nejvíce zaujala a líbí se vám. Plemeno vám musí být přece i sympatické, takže není nic špatného začít prostým vzhledem a chováním, které vidíte.

Když máte pár oblíbených plemen vybráno, dejte se do čtení – knížky o psech, wikipedie či jiné stránky z Googlu vám pomůžou se základními popisy chování a vy můžete zjistit, která rasa vám sedne. Samozřejmě hodně stránek se snaží dělat pejskům reklamu a prezentovat hlavně dobré vlastnosti. Nebojte se ale těch špatných vlastností, i ty k nám patří, proto si raději vždy najděte více zdrojů, ať máte informace kompletní.

Plemeno vám nemusí padnout dokonale, to ani nejde. Neuškodí ale podívat se i na další příbuzná plemena – pokud vás třeba zaujal Stadfordský teriér, určitě se hodí prozkoumat alespoň namátkou také jiné teriéry. Pokud se vás líbí Akita, přečtěte si i o ostatních japonských plemenech nebo dalších špicech. Třeba právě v tom příbuzném plemenu, o kterém jste zatím ani neslyšeli, najdete svou pravou duši.

Jaké rasy máme mezi námi?

Na závěr ještě přehled, která plemena se už mezi pejsky na této stránce našla:

Akita Inu, Americký stafordširský teriér, Appenzellský salašnický pes, Argentinská doga, Belgický ovčák, Bernský salašnický pes, Bladhaund, Border kolie, Boxer, Buldok, Československý vlčák, Čivava, Čuvač, Dobrman, Doga, Irský vlkodav, Jack Russell teriér, Karelský medvědí pes, Kavkazský pastevecký pes, Kokršpaněl, Labrador, Naháč, Německý ovčák, Pitbul, Pointr, Pudl, Retrívr, Rotvajler, Saarlosův vlčák, Shiba Inu, Sibiřský Hasky, Velškorgi, West Highland White teriér, Zlatý retrívr.

A také pár lišek a vlků a jako bonus kočka, kůň, lachtan a vorvaň.